Návšteva pamätnej hrnčiarskej izby

DSC_4332

Začiatkom septembra skupinka klientov prejavila záujem o prehliadku pamätnej izby hrnčiarstva na Obecnom úrade v Sušanoch. Sprievodcu nám robil veľmi ochotný pán starosta Mgr. Štefan Vaclavik. Spomenul históriu obce, spôsob obživy vtedajších obyvateľov Sušian, ktorým bolo v mnohých rodinách práve hrnčiarstvo. Prezreli sme si spotrebný hlinený riad – misy, pekáče, krčahy a džbány na rôzne využitie, oboznámili sme sa s ich špecifickými názvami napr. babšaník, uortnik a pod.

Okrem hlineného riadu, ktorí Sušanci vozili predávať na tzv. Dolnú zem (do terajšieho Maďarska), vyrábali aj rôzne okrasné predmety – figúrky, okrasné nádobky na cigary, ale aj krásne tvarované a zdobené dielce, z ktorých sa stavali pece a krby v bohatých domoch. V pamätnej izbe je vystavený aj hrnčiarsky kruh, ale aj formy na výrobu škridiel na strechy a tehál pre baróna Lužinského, ktorý bol posledným majiteľom kaštieľa v Ožďanoch.

Vo vitrínach sú zasa mnohé písomné dokumenty týkajúce sa napr. Sušianskeho katolíckeho hudobného a čítacieho krúžku založeného roku 1902, kedy známa bola práve sušianska dychová hudba a miestne divadelné predstavenia. Z novodobej histórie obce sú tu vystavené fotografie z povodne v roku 2006.

Priložené fotografie