Vianočná pošta

DSC_0556

 „Nech v čas vianočný zavládne pokoj vo vašich srdciach. Nech nový rok splní vaše nádeje.“

V súčasnom svete už nie je moderné posielať pohľadnice ako kedysi. Ale určite nikto z nás nepozná človeka, ktorého by takáto pohľadnica doručená poštárom, nepotešila. Pohľadnice potešia každého, nielen seniorov, pretože človek vie, že niekto na neho myslel, keď tú pohľadnicu písal. A takýto prejav pozornosti a záujmu teší najmä skôr narodených ľudí.

Projekt „Vianočná pošta“ slúži už viac rokov dobrovoľníkom na to, aby mohli napísať na Vianoce pozdrav neznámym starkým do domova. Aby seniorom dopriali niečo, bez čoho Vianoce pre nich nemajú ten správny charakter. Aj naše zariadenie sa prihlásilo do tohto projektu. Počas decembra prichádzali obálky s vianočnými pozdravmi pre konkrétnych seniorov. Obálky boli označené krstným menom a prvými dvoma písmenami priezviska toho seniora, ktorému pozdrav patrí. Vianočné pozdravy prišli zo všetkých kútov Slovenska – od Michaloviec, Košíc, Bardejova cez Klokočov, Bobrov na Orave až po Bratislavu. Pozdravy poslali jednotlivci, celé rodiny, ale aj žiaci základných a stredných škôl. Ručne zhotovené pozdravy zo škôl prišli vo veľkých obálkach, v ktorých boli v osobitných obálkach zabalené pozdravy pre každého seniora v našom zariadení. Každý pozdrav mal svoje čaro a potešil srdcia našich seniorov. Nejeden z nich pri čítaní vyronil slzu dojatia. Veľmi sa našim starkým páčili tie rodinné pozdravy, kde jednotliví členovia rodiny okrem vianočného priania napísali aj niečo o sebe, priložili fotky svojich detí alebo k pozdravu priložili obrázky nakreslené rukou ich malých detí alebo vnúčat. Nesmierne si hlavne naše seniorky vážili tie pozdravy, kde ich pisatelia prosili o modlitbu za členov rodiny. Veľmi milo prekvapení boli seniori, ktorých pozdravy dostali od Sloveniek žijúcich v zahraničí napr. z Maďarska, z Talianska (Rím) či Švajčiarska (Ženeva).

Úprimne sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili a svojou pohľadnicou, prianím, listom potešili srdcia našich seniorov pred vianočnými sviatkami.

Jedno milé jednoduché prianie, ktoré sa veľmi páčilo adresátke – našej klientke:


„Teplo a vôňa domova,

láskavé slová,

spoločné spomienky,

neha a pochopenie,

to sú Vianoce“.

Priložené fotografie