Výletujeme...

DSC_7634

S našimi klientmi sme sa vybrali spoznávať Gemerskú gotickú cestu, a to konkrétne  kostoly v Kraskove a Rimavskom Brezove. V Kraskove nám veľmi zrozumiteľnou formou podal výklad pán Jaroslav Horváth. Dozvedeli sme sa, že ranogotický kostol v Kraskove je postavený v 1.polovici 14.storočia, vedľa ktorého bola roku 1657 postavená drevená zvonica. Nádherné nástenné maľby (fresky) objavil začiatkom 20. storočia I. Huszka, ktorý ich aj prvýkrát reštauroval v roku 1905.

Veľmi zaujímavo nám pán Horváth porozprával celú Svätoladislavskú legendu, ktorá je kompletne zobrazená na  freskách. Táto legenda nás veľmi zaujala, keďže sa v nej hovorí o boji Ladislava s kumánskym bojovníkom – únoscom, ktorý uniesol uhorské dievča a v boji Ladislav Kumána porazil. Tento boj Ladislava s Kumánom symbolizuje aj boj kresťanského dobra s pohanským zlom. Legendu sme si vypočuli sediac v laviciach, ale pokojne sme si potom prešli celý kostol a popozerali si aj iné fresky napr. archanjela Michala vážiaceho duše, ale aj vzácnu kamennú stredovekú krstiteľnicu z 13.storočia.

Rozosmiala nás informácia, že na jednej freske je namaľované zvláštne zviera. Pán Horváth nám prezradil, že to mala byť ťava, avšak maliari fresky v 14.storočí nikdy živú ťavu nevideli, iba mali informáciu, že ťava vyzerá telom ako kôň a má 2 hrby. Páčilo sa nám, že pán Horváth vedel odpovedať na všetky naše otázky a stále „vyťahoval z rukáva“ nové a nové zaujímavosti týkajúce sa tohto krásneho kostola.

Na spiatočnej ceste z Kraskova sme sa ešte zastavili  v kostole v Rimavskom Brezove, ktorý bol postavený koncom 13.storočia a o fresky bol doplnený v 14. storočí. Je to kostol Narodenia Panny Márie, kráľovnej anjelov, v ktorom sa v rokoch 2005-2019 realizovala komplexná obnova kostola. Okrem krásnych fresiek s výjavmi zo života Panny Márie sme si mohli vyskúšať aj výbornú akustiku kostola, keď si sociálna pracovníčka s klientkou pani Milkou zaspievali mariánsku pieseň. Vydarený výlet v našom blízkom okolí, výborný výklad nášho sprievodcu a dobrá nálada spríjemnili naše domovácke chvíle.

Priložené fotografie