Logo Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Sušany
ZÁKAZ NÁVŠTEV !!!
z nariadenia RUVZ Lučenec od 14.9.2020 platí zákaz návštev v zariadení sociálnych služieb Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Sušany do odvolania.

Služba Sušany : 0907 697 515
Ústredňa Sušany : 047/5678180
Služba Hrnčiarske Zalužany : 0911 067 792

Ing. Miroslav Bičan, riaditeľ: 0905 323 066

Výstava terakotovej armády v Lučenci

DSC_4569

V októbri sme sa spoločne vybrali na unikátnu výstavu čínskej terakotovej armády, ktorá bola nainštalovaná v zrekonštruovaných priestoroch lučeneckej synagógy. Obdivovali sme repliky vojakov cisárovej terakotovej armády, ktorí boli v počte 8000 kusov objavení  v roku 1974 roľníkov vo viac ako 2000 rokov starej cisárskej hrobke.

Jednotliví bojovníci boli v životnej veľkosti, každý z nich mal iné oblečenie a inak namaľovanú tvár. Okrem histórie dávnej Číny sme sa na sprievodných paneloch dozvedeli aj postup výroby týchto vojakov. Na výrobe tejto armády pracovalo po dobu 11 rokov 87 majstrov, pričom každý mal 10 zručných pomocníkov. Tento pracovný tým, vedený majstrom, bol schopný vyrobiť maximálne 1 sochu za mesiac.

Pri výrobe boli použité 3 druhy účesov, aby bolo možné rozoznať hodnosti vyšších dôstojníkov  a generálov. Pozícia vojakov a ich hodností je vystihnutá aj v symbolike rúk- ako je zovretá päsť, ako sú vystreté jednotlivé prsty a podobne.

Asi najviac sa nám páčili kone, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou terakotovej armády. V dvoch vitrínkach sme z každej strany zasa poobzerali zmenšené bojové vozy, ktoré v starovekej Číne zohrávali podobnú úlohu ako dnes tanky. Množstvo informácií sme mohli načerpať aj zo sprievodného filmu, ktorý bol súčasťou výstavy.

Nič podobné sme s našimi klientmi ešte nevideli a  všetci boli z tejto výstavy nadšení. Ešte aj celou cestou domov sme v aute diskutovali, čo sa nám páčilo najviac, aké detaily sme si tam všimli, prípadne sme si prečítali.

Priložené fotografie