Workshop s „Červenými nosmi“

DSC_0816

Na skvalitnenie služieb poskytovaných našim klientom nám zdravotní klauni  - červené nosy ponúkli absolvovať ich workshop. Cieľom tohto stretnutia bolo pochopiť a hlavne vcítiť sa nás zamestnancov do pocitov klientov s ich hendikepmi, chorobami. Aby sme sa vedeli vcítiť do ich pocitov a prežívania, počas trvania workshopu (cca 3 hodiny), mali sme na očiach rôzne typy okuliarov simulujúce rôzne poškodenia zraku a zrakové vady, na rukách a nohách sme mali upevnené závažia od 1-1,5 kg na ruke a po 2-3 kg na nohe. Takto „obťažkaní“ sme sa pohybovali po celý čas, robili sme rôzne aktivity, ktoré bežne robievame s klientmi.

Nie je vôbec jednoduché v skupinke odrážať si nafúknutý balón, keď vidíte iba rozmazane, alebo akoby iba cez maličkú štrbinku a ruku máte ťažkú, že ju ledva podvihnete (my sme tam mali 1.5 kg závažie). Niektorí z nás nevideli vôbec, niektorí mali na ušiach slúchadlá a pri každom pokyne museli napínať poriadne uši, aby niečo počuli. Takto „dekorovaní“ sme jedli aj polievku a veru to vôbec nebolo jednoduché. My sme boli takto „hendikepovaní“ iba 3 hodiny, avšak naši klienti majú tento hendikep už do konca života. Preto sa im veru netreba ani čudovať, že občas sú nevrlí, nemajú na nič náladu.

Klauni sa s nami tiež prechádzali po chodbách. Niekomu je možno príjemné a cíti pocit istoty, keď ho niekto drží za ruku a vedie, inému však vôbec nemusí byť milé, že je odkázaný na pomoc niekoho druhého. Úplne sa vcítiť do pocitov našich skôr narodených klientov sa určite nedokážeme, ale získali sme aspoň nejakú predstavu, aký je ten ich svet ťažký. Prinútilo nás to zamyslieť sa nad tým, ako by sme im ten ich svet vedeli spríjemniť, ako by sme ich vedeli pochopiť a uľahčiť ich prežívanie jesene života. 

Priložené fotografie